Domy jednorodzinne

Obecnie najbardziej rozwijającą się gałęzią przemysłu budowlanego jest budownictwo mieszkaniowe. Obejmuje ono budynki mieszkalne i użytkowe, które można podzielić na:

– jednorodzinne,
– wielorodzinne,
– zbiorowe.

Budynki mieszkalne w budownictwie jednorodzinnym stanowią mniejszą część ogółu stawianych obiektów, ponieważ zazwyczaj dotyczą projektów dla indywidualnych klientów.
W ostatnich czasach, architekci, deweloperzy i projektanci postawili na budownictwo jednorodzinne, zgrupowane w osiedlach. Takie osiedla, starannie zaprojektowane, porównywane są do małego miasta, gdyż pomimo lokalizacji peryferyjnej, zawierają w swoim otoczeniu sklepy, szkoły, pawilony handlowe, a bliskość dróg szybkiego ruchu pozwala na błyskawiczny dojazd do centrum miasta.

Domy jednorodzinne wybierają przeważnie rodziny z dziećmi. Otoczenie, świeże powietrze oraz własny ogródek, pozwalają na większą swobodę mieszkania i poczucie odosobnienia. W mieszkaniach w budynkach wielorodzinnych trzeba się liczyć z bliskim sąsiedztwem zazwyczaj obcych ludzi, w domu wolno stojącym taka niedogodność nie istnieje.

Wady i zalety mieszkania w domu wolnostojącym

Budynki samodzielne oprócz niewątpliwych zalet mają swoje wady. Przede wszystkim, jeżeli dom nie jest podłączony do miejskiego ogrzewania, lokatorzy o paliwo muszą zatroszczyć się sami. Wszelkie remonty też pokrywane są z kieszeni właścicieli. Sprawą priorytetową również jest ubezpieczenie budynku od klęsk żywiołowych w postaci powodzi, jeżeli dom stoi w pobliżu akwenu wodnego lub rzeki, czy też huraganu, który zdolny jest zerwać nawet najstaranniej położony dach.

Jednak mimo tych niedogodności, budownictwo jednorodzinne jest coraz chętniej wybierane.

Rekomendowane artykuły