Domy jednorodzinne

Monam / Pixabay

Obecnie najbardziej rozwijającą się gałęzią przemysłu budowlanego jest budownictwo mieszkaniowe. Obejmuje ono budynki mieszkalne i użytkowe, które można podzielić na:

– jednorodzinne,
– wielorodzinne,
– zbiorowe.

Budynki mieszkalne w budownictwie jednorodzinnym stanowią mniejszą część ogółu stawianych obiektów, ponieważ zazwyczaj dotyczą projektów dla indywidualnych klientów.
W ostatnich czasach, architekci, deweloperzy i projektanci postawili na budownictwo jednorodzinne, zgrupowane w osiedlach. Takie osiedla, starannie zaprojektowane, porównywane są do małego miasta, gdyż pomimo lokalizacji peryferyjnej, zawierają w swoim otoczeniu sklepy, szkoły, pawilony handlowe, a bliskość dróg szybkiego ruchu pozwala na błyskawiczny dojazd do centrum miasta.

Domy jednorodzinne wybierają przeważnie rodziny z dziećmi. Otoczenie, świeże powietrze oraz własny ogródek, pozwalają na większą swobodę mieszkania i poczucie odosobnienia. W mieszkaniach w budynkach wielorodzinnych trzeba się liczyć z bliskim sąsiedztwem zazwyczaj obcych ludzi, w domu wolno stojącym taka niedogodność nie istnieje.

Wady i zalety mieszkania w domu wolnostojącym

Budynki samodzielne oprócz niewątpliwych zalet mają swoje wady. Przede wszystkim, jeżeli dom nie jest podłączony do miejskiego ogrzewania, lokatorzy o paliwo muszą zatroszczyć się sami. Wszelkie remonty też pokrywane są z kieszeni właścicieli. Sprawą priorytetową również jest ubezpieczenie budynku od klęsk żywiołowych w postaci powodzi, jeżeli dom stoi w pobliżu akwenu wodnego lub rzeki, czy też huraganu, który zdolny jest zerwać nawet najstaranniej położony dach.

Jednak mimo tych niedogodności, budownictwo jednorodzinne jest coraz chętniej wybierane.

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*