Malarstwo olejne

Malowanie obrazów farbami olejnymi znane jest od przynajmniej trzystu lat, i przez ten czas, technika pracy i receptura komponowania składników farb praktycznie nie uległa zmianom. Technika malowania farbami olejnymi polega na nakładaniu na zagruntowane i mocno naprężone płótno lub dobrze oczyszczoną i zeszlifowaną deskę, farb, które składają się z oleju lnianego, czasem makowego lub konopnego, oraz odpowiednio dobranych pigmentów. Jako stabilizator, zapobiegający rozdzielaniu się składników farb, stosowano wosk.


Trwałość i precyzja podczas malowania farbami olejnymi

Obrazy olejne to bardzo trwałe dzieła, lecz praca w tej technice, dla początkującego malarza jest dość trudna i kosztowna, pomimo to, tworzenie obrazu, i jego efekt końcowy wynagradza trudy, gdyż, dzięki możliwości uzyskania różnej konsystencji farby, można bez specjalnych trudności nakładać ją grubiej lub cieniej, stosując delikatne pociągnięcia pędzlem. Znacznie więcej informacji znajdziesz na : https://www.go4art.pl/. Po opanowaniu wszystkich tajemnic malowania farbami olejnymi, ta technika staje się dla artysty przyjemna i stosunkowo łatwa i pozwala na kilkakrotne „poprawianie obrazów”, poprzez możliwość nakładania na siebie wielu warstw farby.

Akcesoria przydatne w malarstwie olejnym

Niezbędnymi narzędziami do malowania obrazów olejnych są:

– farby, zamknięte w tubach, mogą być nabyte jako paleta barw, lub
dobrane pojedynczo,
– pędzle, różnego kształtu – mogą być płaskie, okrągłe, grube, cienkie,
ścięte z jednej strony włosia lub z dwóch, a także ławkowce,
niezbędne do gruntowania, i inne,
– odpowiednio przygotowana deska, lub dobrze naprężone płótno,
rozpięte na blejtramie
oraz
– paleta, służąca do mieszania kolorów

Każdy artysta, oprócz podstawowych, niezbędnych akcesoriów, posiada jeszcze indywidualne skomponowane, takie, które wyróżniają jego styl tworzenia.

Rekomendowane artykuły