Zaburzenia odżywiania – anoreksja coraz groźniejsza

Zagrożenia wynikające z anoreksji są kolosalne – statystycznie choroba ta dotyka najczęściej osoby przed dwudziestym rokiem życia i niesie ona ze sobą kolosalne spustoszenie zarówno w organizmie chorego jak i jego stanie umysłowym. Dlatego leczenie anoreksji w każdej formie i stopniu zaawansowania powinna przede wszystkim opierać się na konsultacjach dietetycznych oraz psychologicznych wraz z pełną profesjonalną opieką i zaangażowaniem ze strony rodziny. Trudno jest wyjść z anoreksji bez szybkiej i właściwej diagnozy oraz odpowiednio dopasowanej pomocy łączącej w sobie terapię emocjonalną, mentalną oraz farmakologiczną.

Jak rozpoznać anoreksję wśród dzieci i młodzieży?

Jednym z pytań, które często stawiają sobie opiekunowie osób z zaburzeniami odżywiania jest – kto powinien jako pierwszy zauważyć symptomy tego poważnego problemu zdrowotnego? Z pewnością nauczyciele mają ograniczony kontakt z dziećmi na tej płaszczyźnie i to jednak rodzice oraz najbliżsi znajomi powinni zwracać uwagę na takie aspekty jak dramatycznie szybka strata masy ciała – połączona najczęściej z ogólnym spadkiem odporności i wydolności, pogorszeniem się stanu skóry, włosów czy paznokci. Anorektycy mogą być restrykcyjni i bardzo surowo przestrzegać swojej diety, która przypomina bardziej głodówkę, lub przy zaburzeniu o naturze bulimicznej – okresy głodzenia się przeplatają okresami obżarstwa i nieraz kompulsywnego wymiotowania.

Czy leczenie anoreksji w XXI wieku jest skuteczne?

Chociaż farmakologia w XXI wieku bardzo się rozwinęła i jest wyjątkowo zaawansowana oraz intuicyjna – to leczenie anoreksji z pomocą tabletek czy innych substancji chemicznych jest niemożliwe, przynajmniej w bezpośrednim ujęciu. Ponieważ jednak anoreksja prawie zawsze jest silnie związana z zaburzeniami emocjonalnymi i niewłaściwą oceną samego siebie – włączenie w terapii leków antydepresyjnych czy psychotropowych bywa bardzo pomocne. Trudno jest jednak wyjść z anoreksji bez bardzo regularnej i zaangażowanej pracy z psychologiem lub psychiatrą oraz dietetykiem. Wsparcie znajomych, bliskich i rodziny również jest tutaj kluczowe na każdym etapie leczenia anoreksji.

Rekomendowane artykuły