Leczenie zapalenia zatok

Uciążliwy katar i silny ból głowy, dreszcze, to typowe objawy przeziębienia. Zazwyczaj jest to trafna diagnoza i aby pokonać chorobę wystarczy przeleżeć dzień, dwa w łóżku, pić herbatę malinową, zażyć aspirynę oraz dobrze się wyspać.
Jednak nie zawsze przeziębienie mija bez śladu, czasami rozwija się w dość groźną a na pewno bardzo uciążliwą chorobę – zapalenie zatok.

Rodzaje zatok

Zatoki przynosowe, czyli tak zwane jamy powietrzne umiejscowione są w kościach czaszki i łączą się z jamą nosową. Każdy człowiek posiada kilka zatok i są to:

– parzyste zatoki szczękowe,
– zatoki klinowe,
– zatoki czołowe – parzyste,
– komórki sitowe.

Rola zatok przynosowych

Zatoki pełnią ważną rolę w organizmie, zapewniają ochronę cieplną i mechaniczną pobliskich oczodołów i mózgu, biorą czynny udział w odbieraniu dźwięków, a także nawilżają, oczyszczają i ogrzewają przepływające przez nie powietrze.
Zakłócenie tych funkcji, objawia się silnym bólem głowy i twarzy, katarem o ostrym przebiegu, braku zmysłu węchu i smaku a także uczuciem zmęczenia. Jeżeli taki stan rzeczy utrzymuje się zbyt długo, należy udać się do lekarza, ponieważ najprawdopodobniej przyczyną złego samopoczucia jest zapalenie zatok.

Leczenie objawów zapalenia zatok

Leczenie zatok należy rozpocząć jak najwcześniej, ponieważ zaniedbanie spowoduje stan przewlekły, który może trwać nawet przez kilka miesięcy, a w skrajnych przypadkach kilka lat. W przypadku łagodnego przebiegu stosowane jest płukanie zatok. Płukanie za pomocą specjalnych preparatów pomaga usunąć szkodliwe bakterie i wirusy, a oprócz tego dobrze nawilża śluzówkę. Koniecznie sprawdź stronę specjalistów – Chore Zatoki.
W stanach cięższych, przewlekłym zapaleniu zatok można zastosować kurację glikokortykosteroidową. Czasami potrzebne jest włączenie do leczenia leków przeciwalergicznych, jeżeli zapalenie zatok ma charakter uczuleniowy.
W przypadku ciężkiego, nawracającego zapalenia zatok można rozważyć operacyjne leczenie, polegające na usunięciu chorych tkanek, oraz utworzeniu drożnej drogi między jamą nosową a zatokami.

Rekomendowane artykuły