Budownictwo wielorodzinne w Polsce

Budownictwo w Polsce można podzielić na kilka rodzai. Do najliczniejszej grupy należy budownictwo mieszkaniowe, w skład którego wchodzą budynki mieszkalne i usługowe, a to z kolei dzielimy na:

– wielorodzinne,
– jednorodzinne
– oraz
– zbiorowe

Wady i zalety starego budownictwa

Budownictwo wielorodzinne obejmuje znaczną część ogółu budowy. Wznoszone są nowe budynki oraz odnawiane i remontowane stare, często zabytkowe kamienice. Mieszkania w starym budownictwie są atrakcyjniejsze ze względu na duży metraż, ale to też bywa powodem do zmiany poglądów, ponieważ duży metraż oznacza również większą powierzchnię do ogrzewania. Niestety, ogrzewanie dużych powierzchni generuje wysokie koszty, szczególnie jeżeli do dyspozycji mamy paliwo stałe jak węgiel lub gaz ziemny.

Drugą niekorzystną sprawą jest fakt, że stare budownictwo, częściej niż nowe, wymaga sporych nakładów finansowych na remonty, naprawę lub wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej czy udrażniania przewodów kominowych, jeżeli mieszkanie ogrzewane jest węglem.
Częściej też, ze względu na grube i stare mury, na ścianach pojawia się pleśń i grzyb, który bardzo trudno usunąć, gdyż zanim znalazł się w mieszkaniu, przez lata rozwijał się wewnątrz ścian i można powiedzieć, „zakorzenił” się na stałe.
Jedynym rozwiązaniem na powstrzymanie rozwoju pleśni byłoby stałe osuszanie ścian, co w warunkach domowych nie jest możliwe.

Kredyty na nowe mieszkanie

Nowe budownictwo natomiast, pociąga za sobą koszty wybudowania mieszkań. Materiały używane do wykończeń są dużo droższe niż na przykład cegły z odzysku, co powoduje, że metr kwadratowy nowego mieszkania osiąga cenę kilku tysięcy złotych. Ze względu na taką okoliczność zostały przewidziane specjalne kredyty na zakup mieszkania, dla których spłaty raty obliczono na wiele lat. Kredyty przeznaczone są głównie dla młodych osób lub młodych małżeństw, posiadających wkład własny.

Rekomendowane artykuły