Windykacja należności – co warto wiedzieć?

W ostatnim czasie złote lata przeżywa branża windykacji, co najlepiej widać po ilości nowych firm, które zajmują się ściąganiem długów. Najczęściej są to zaległości powstałe w kontaktach biznesowych, jednak coraz częściej zdarza się również, że po pomoc windykatorów sięgają osoby prywatne. Co warto wiedzieć o możliwościach jakie przy ściąganiu długów dają firmy windykacyjne?

Sposoby ściągania należności

Droga windykacyjna w pierwszej kolejności zaczyna się zazwyczaj od telefonów, maili i listów z prośbą uregulowania należności. Podany jest w nich termin spłaty, kwota do uiszczenia oraz forma w jakiej należy dokonać płatności. Zazwyczaj jest również ostrzeżenie o kolejnych krokach prawnych w przypadku braku uregulowania długu.

Windykacja sądowa

W przypadku braku polubownego załatwienia sporu, może okazać się konieczna windykacja należności poprzez sąd. Przygotowując się do złożenia pozwu, należy zebrać jak najwięcej dokumentów świadczących o istnieniu należności oraz o próbach ich odzyskania.

Zlecenia działań windykacyjnych zewnętrznej firmie

Coraz bardziej popularne staje się zlecanie odzyskiwania należności poprzez wyspecjalizowane kancelarie komornicze – takie jak Fluence. Są to podmioty, które dzięki wykwalifikowanym pracownikom zyskują wysoki odsetek skuteczności. Oczywiście, decydując się na usługi kancelarii komorniczej należy liczyć się z wyższymi kosztami przeprowadzenia postępowania windykacyjnego, niż miałoby to miejsce w momencie indywidualnej windykacji należności od dłużnika. Jest to najlepsze rozwiązanie dla wszystkich osób, które nie mają cierpliwości, aby samemu odzyskać pieniądze.

Rekomendowane artykuły