Jak dobrze się prezentować?

Występowanie przed publicznością, a może ogólniej przed ludźmi, wielu z nas sprawia ogromne trudności. Boimy się wystawienia na śmieszność albo niezrozumienia. Z powodu właśnie tego lęku, unikamy konieczności przemawiania albo prowadzenia grup projektowych, w których musimy zarządzać.

Jest to dość duży problem, który wynika głównie z faktu, że nie wiemy jak dobrze się prezentować. Brakuje nam tej świadomości na temat tego, co nam wolno robić, a czego unikać. W większości przypadków ma się to nijak do tego, co słyszeliśmy na lekcjach w szkole, dlatego warto zreflektować swoją wiedzę. Najlepszym sposobem będzie udanie się na specjalny kurs mówców, który pozwoli nam się ośmielić. Bardzo ważne jest jednak to, aby organizator nie ograniczał się tylko do tego, aby omówić z nami techniki przemawiania, ale pozwolił nam przećwiczyć je przed prawdziwą publicznością. Na początek może to być nasza grupa, ale w późniejszym okresie musi to być coś więcej. Bez tego będą to wyłącznie godziny przesiedziane na wykładach, które nie dały nam nic.

Reasumując, nauka prezentacji własnej osoby, to bardzo ważne zagadnienie, ponieważ wiąże się z możliwością wykonywania zawodów, w których wielokrotnie będziemy konfrontować się z publicznością.

Rekomendowane artykuły